Waluty
Kategorie blog
Artykuły
Litery we wnętrzach - jak wykorzystać ten trend?

Drewniane, malowane, wielkie i wyraziste lub wręcz przeciwnie - subtelne i ledwo widoczne. Litery we wnętrzach to trend, który stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnych plakatów, obrazów i innych dekoracji ściennych. Sprawdzi się zarówno w minimalistycznych, surowych wnętrzach, jak i urokliwych pomieszczeniach inspirowanych prowansalską prowincją.

Nowoczesna i elegancka - kuchnia w stylu francuskim

Styl francuski kojarzy nam się z luksusem i subtelną nonszalancją. Nie oznacza to jednak, że prowansalskie wnętrza muszą być przytłaczające i "pałacowe". W jaki sposób urządzić kuchnię, aby zachwycała francuską elegancją, a jednocześnie emanowała domowym ciepłem i urzekała nowoczesną prostotą?

Czystość w małym mieszkaniu 0
Czystość w małym mieszkaniu

Ład i porządek w mieszkaniu to podstawa dobrego samopoczucia gospodarzy. Niektórzy z nas lubią sprzątać i odnajdują w tym relaks, choć większość upatruje zło konieczne i do sprzątania bierze się wyłącznie z obowiązku. Można jednak ułatwić i usprawnić sprzątanie. Co więcej, jeżeli powierzchnia mieszkania jest nieduża, należy to zrobić ze względów logistycznych. Jak?


Urządzenie mieszkania

Zacznijmy od podstaw; utrzymanie porządku jest znacznie łatwiejsze, jeżeli urządzimy nasze małe mieszkanie według określonych zasad:

  • Nie zagracamy. Małe mieszkanie meblujemy funkcjonalnie i minimalistycznie ilościowo. Im więcej jest mebli, tym więcej rzeczy mieszczą one wewnątrz i na wierzchu, a to sprzyja nieporządkowi
  • Nie kolekcjonujemy bibelotów, nie trzymamy na wierzchu żadnych ozdób, na których osadza się kurz
  • W oknach wieszamy firanki i zasłony najprostsze, bez draperii, falban, itp. wykończeń, które optycznie zmniejszają pomieszczenie i są trudniejsze do utrzymania w czystości
  • Staramy się nie kłaść dywanów na całej podłodze – dywan, nawet regularnie odkurzany, jest siedliskiem kurzu i roztoczy
  • W kuchni nie kładziemy białych płytek na ścianie w miejscu, gdzie ma stać kuchenka.

Oczywiście dom to nie muzeum i musimy czuć się w nim przede wszystkim wygodnie. Normalne, codzienne życie sprawia, że siłą rzeczy w mieszkaniu się brudzi i bałagani. Ale warto wśród zwykłej krzątaniny pamiętać o drobnych na pozór rzeczach, które w rezultacie znacznie ułatwią utrzymanie porządku.

  • Każda rzecz powinna mieć swoje stałe miejsce, na które odkładamy ją po użyciu. Również ubrania – nie obwieszamy nimi krzeseł, a odwieszamy do szafy. Bieliznę noszoną w ciągu dnia wrzucamy do kosza lub wiaderka na brudne rzeczy
  • Rzeczy drobne, powiązane „tematycznie”, trzymamy pogrupowane: klucze do mieszkania, piwnicy, garażu, bramy, furtki, itp., piloty do telewizora, dekodera, wieży, oświetlenia. Także przybory do szycia czy do pisania (ileż razy szukaliśmy nerwowo igły z nitką lub długopisu?)
  • Na wierzchu znajdują się tylko te rzeczy, które są aktualnie w użyciu. Dotyczy to zarówno pokoi, jak i kuchni, łazienki i przedpokoju. Jeżeli zbyt dużo przedmiotów znajduje się na blatach stołów i szafkach, trudniej jest utrzymać w czystości zarówno te przedmioty, jak i ich podłoże.


Sprzątamy systematycznie

Skoro już wszystkie aktualnie nieużywane przedmioty i ubrania są schowane w szafach i szafkach, codzienne starcie kurzu z mebli jest kwestią kilku minut, a nie np. godziny, podczas której zdejmujemy i stawiamy z powrotem wszystko to, co znajdowało się na odkurzanej powierzchni. Raz w tygodniu robimy pranie, segregując rzeczy białe i kolorowe. Pościel i ręczniki pierzemy oddzielnie. Po wyschnięciu od razu prasujemy rzeczy, które tego wymagają i odwieszamy do lub składamy i umieszczamy na półce w szafie. Firanki i zasłony zdejmujemy i pierzemy w miarę potrzeby. Uwaga: te z tkanin syntetycznych nie wymagają prasowania; wyjmujemy je z pralki po lekkim odwirowaniu, żeby nie kapała z nich woda, ale żeby się nie pogniotły. Strzepujemy i wieszamy wilgotne, ułożą się na karniszu pod własnym ciężarem.

Najwięcej sprzątania jest zawsze w kuchni. Prawdziwą zmorą jest ściana przy kuchence, która podczas smażenia ulega zabrudzeniu, tłuszcz trudno jest doczyścić, a jasne fugi szybko tracą kolor. Aby dłużej utrzymać czystą ścianę, można na czas smażenia, kiedy tłuszcz pryska z patelni, zastosować osłonkę na ścianę, np. z papieru falistego, którą mocujemy za pomocą zwykłej taśmy klejącej, a po smażeniu wyrzucamy. Jest to jednak rozwiązanie przydatne jedynie wówczas, kiedy mamy kuchenkę elektryczną lub płytę indukcyjną. Jeżeli korzystamy z kuchenki gazowej, osłonka papierowa jest niebezpieczna – może się zapalić. Dlatego, przewidując skutki smażenia, przy urządzaniu kuchni warto wokół kuchenki gazowej, zamiast płytek, umieścić łatwe do mycia panele z hartowanego szkła.

Ważne: w kuchni sprzątamy podczas gotowania, a nie dopiero po. Nie ma bardziej przerażającego widoku niż sterta w zlewie, a talerzy i sztućców po posiłku nie ma już gdzie włożyć. Brudne naczynia od razu umieszczamy w zmywarce. Te, które wystarczy spłukać pod kranem – spłukujemy, wycieramy i odkładamy na miejsce.

W łazience codziennie przecieramy umywalkę, wannę, ewentualnie bidet, a do muszli klozetowej wlewamy na noc niewielką ilość środka z odkamieniaczem. Rano wystarczy spuścić wodę. Na półeczce pod lustrem trzymamy jedynie szczoteczkę do zębów, pastę i kubek. Kosmetyki przechowujemy w szafce, wtedy przetarcie półeczki nie będzie problemem. Po kąpieli ścieramy podłogę, aby nie pozasychała na niej woda. W ten sposób łazienkę będziemy mieć stale czystą.

Dywany odkurzamy zwykle co kilka dni, choć zależy to od okoliczności, np. małe dzieci (raczkowanie), zwierzęta domowe (sierść), itp. Przy odkurzaniu myjemy także podłogi, stosując środki przewidziane dla danych powierzchni.

Wykonując systematycznie codziennie kilka prostych czynności nie „zapuścimy” naszego mieszkania i większe, np. przedświąteczne sprzątanie nie nastręczy nam wielu problemów i nie pochłonie kilku dni.

Autor: Olga Owicka - czystość w małym mieszkaniu
https://bonus-czystosc.pl/  

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

722 221 215 502 036 122

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium