Poznaj styl shabby chic 0
Poznaj styl shabby chic

Wnętrza, w których można siedzieć godzinami. Meble, na których doskonale widać upływ czasu. Dodatki, które stwarzają nastrój ciepła, komfortu i wiejskiej sielanki. Styl shabby chic zachwyca doborem kolorów, troską o najdrobniejsze detale, a przede wszystkim wszechobecną harmonią i spokojem.


Jeśli nie odpowiada ci minimalistyczny i surowy styl skandynawski, a rustykalne wnętrza przytłaczają cię natłokiem bibelotów, stylistyka shabby chic może cię miło zaskoczyć. Z jednej strony mamy tu stonowane, ale ciepłe barwy. Z drugiej strony klimatyczne, zdobione konsole i wygodne fotele. Niezbyt strojny, a jednocześnie bardzo charakterystyczny. Można go kochać albo nienawidzić, ale z pewnością nie można przejść obok niego obojętnie.


Przenieś się na angielską wieś

Historia stylu shabby chic sięga lat 80 XX wieku. To właśnie wtedy Rachel Ashwell, właścicielka sklepu z meblami i stylistka wnętrz zaprezentowała po raz pierwszy aranżację łączącą w sobie antyki i elementy wyjęte wprost z wiejskich chałup. Nazwa nowego stylu - shabby chic oznacza w wolnym tłumaczeniu "wytarty szyk" i właśnie takie są wnętrza inspirowane angielską i francuską wsią: elegancja przechodzi płynnie w prostotę, a każde pomieszczenie ma w sobie duszę.   


Nowe, które wygląda jak stare 

Najważniejszym elementem pomieszczeń urządzonych w stylu shabby chic są meble. Najlepiej, jeśli widać na nich zadrapania, drewniane słoje i pociągnięcia pędzlem. Co ważne, meble nie muszą być prawdziwymi antykami, a jedynie "udawać" wystrój z minionej epoki. Współcześni producenci mebli stosują przeróżne triki, dzięki którym możesz kupić komodę, stół lub krzesło, wyglądające tak, jakby przeleżało kilkadziesiąt lat w zakurzonej piwnicy. Główne materiały to drewno, miedź oraz metal z widocznymi śladami patyny, a nawet rdzy. Tkaniny muszą być naturalne i miękkie - gruby, wełniany koc lub bawełniane zasłony będą doskonale się komponować z niewielkim sekretarzykiem lub kuchennym kredensem. A kolory? Przede wszystkim biel, najlepiej przecierana i złamana odcieniami szarości. Następnie pastele: delikatne tonacje różu i zieleni. Urządzając wnętrze w stylu shabby, zapomnij o wszystkich jaskrawych odcieniach. Ma być delikatnie, lekko i przytulnie.  


Łącz z umiarem

Nienachalny, "sfatygowany" szyk najprościej osiągnąć łącząc meble i dodatki z całkowicie różnych epok. Shabby chic to zdecydowanie styl eklektyczny, który nie wymaga spójności i nadmiernej konsekwencji. Tu jednak tkwi największa pułapka. Zbyt duża ilość cukierkowych detali w postaci koronek, poduszek i wstążek spowoduje, że wnętrze stanie się ciężkie i nieznośne dla niemal wszystkich mężczyzn. Najlepiej zachować więc umiar i trzymać się sprawdzonej zasady, że "mniej znaczy więcej". Dekoracyjne meble można łatwo "uspokoić" jednolitą, prostą w formie kanapą. Z kolei drewniana, lita komoda będzie wyglądała znacznie lepiej, gdy postawisz na niej masywny wazon lub ozdobny napis.  

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia503 853 432 502 036 122    pon-pt. 7.00 - 17.00 sobota 8.00 - 12.00
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium